La 20 noiembrie 2019, în complexul sportiv al instituţiei, s-a desfăşurat Campionatul Academiei „Ştefan cel Mare” la lupta Sambo, la care au participat 7 echipe de studenţi în număr de 54 sportivi, la 7 categorii de greutate. Competiţia a fost organizată şi desfăşurată de angajaţii catedrei Pregătire fizică şi autoapărare Colţa S., Remarenco S., Taran M. şi Preţivatîi Gh. angajatul catedrei Drept poliţienesc şi securitate publică.
La individual, conform categoriilor de greutate, premianţi au devenit următorii studenţi:
 
Categoria 62 kg
locul I - Pîslari Ion anul I de studii, Facultatea SCOP
locul II - Rusu Gheorghe anul I de studii, Facultatea SCOP
locul III - Carajia Ion anul II de studii, Facultatea Drept
- Rîşchitor Ion anul III de studii, Facultatea Drept
 
Categoria 68 kg
locul I - Tanas Bogdan anul III de studii, Facultatea Drept
locul II - Şapoglo Dmitri anul I de studii, Facultatea SCOP
locul III - Stoian Veceslav anul II de studii, Facultatea Drept
- Dolea Roman anul II de studii, Facultatea SCOP
 
Categoria 74 kg
locul I - Leşanu Eugen anul III de studii, Facultatea Drept
locul II - Secrieru Maxim anul III de studii, Facultatea Drept
locul III - Cuflic Dumitru anul I de studii, Facultatea Drept
- Şestovschi Lilian anul II de studii, Facultatea SCOP
 
Categoria 82 kg
locul I - Belioglov Nicolae anul II de studii, Facultatea SCOP
locul II - Baciu Ion anul II de studii, Facultatea SCOP
locul III - Frîniuc Victor anul II de studii, Facultatea Drept
- Curea Cristin anul I de studii, Facultatea Drept
 
Categoria 90 kg
locul I - Taban Grigorii anul I de studii, Facultatea SCOP
locul II - Ceban Vasilii anul II de studii, Facultatea SCOP
locul III - Oprea Sergiu anul II de studii, Facultatea Drept
- Grosu Vadim anul III de studii, Facultatea Drept
 
Categoria 100 kg
locul I - Ţurcan Veceslav anul III de studii, Facultatea Drept
locul II - Munteanu Paisie anul I de studii, Facultatea Drept
locul III - Ibrişim Petru anul II de studii, Facultatea SCOP
- Năstase Alexandru anul II de studii, Facultatea Drept
 
Categoria +100 kg
locul I - Maluda Liviu anul II de studii, Facultatea Drept
locul II - Plugaru Semion anul I de studii, Facultatea SCOP
locul III - Efros Igor anul II de studii, Facultatea SCOP
- Vrîncean Marius anul I de studii, Facultatea Drept
 
Clasamentul pe echipe:
Locul I - anul III de studii Facultatea Drept
Locul II - anul II de studii Facultatea Securitate civilă şi ordine publică
Locul III - anul I de studii Facultatea Securitate civilă şi ordine publică